ظروف پت چیست؟

تعریف ظروف پت

ظروف پت ظروفی از جنس پلاستیکی سبک که به صورت نیمه سخت و سخت است. این پلاستیک باعث مقاومت بیشتر در برابر ضربه می شود و به محافظت از مواد غذایی یا مایعات داخل بسته بندی کمک می کند. همانطور که از نامش پیداست از پت که مخفف پلی اتیلن ترفتالات ، و شکلی از پلی استر است،ظروف پت ساخته شده است. پلی اتیلن ترفتالات یا همان پت، پلیمری است که با ترکیب دو مونومر، اتیلن گلیکول اصلاح شده و اسید ترفتالیک خالص ایجاد می شود.

 

پلی اتیلن ترفتالات یا پت

پلی اتیلن ترفتالات چیست؟ پلی اتیلن ترفتالات پلیمری است که در اغلب کشور ها برای تولید الیاف پلی استر(۷۰ درصد) رزین بطری (۲۲ درصد) فیلم (۶ درصد) و رزین های پلی استر مهندسی (۲ درصد) به کار رفته ، ولی در ایران این پلیمر بیشتر برای ساخت انواع بطری های آشامیدنی در دستگاه های بادکن استفاده می شود.
مقاومت بالای این بطری ها در برابر شکستگی ، دما و نفوذ گازها ، دارا بودن وزن کم و ارزان بودن قیمت نسبت به سایر مواد بسته بندی همچون شیشه و فلز ، تولید بطری های پلاستیکی از این رزین کاربرد گسترده ای پیدا کرده است. که طبیعتا موجب ورود بطری های پت مصرفی به جریان زباله های شهری می گردد
بالا بودن حجم این بطری ها نسبت به وزن ، که فضای زیادی را در هنگام حمل و نقل و دفن به خود اختصاص می دهند و تجزیه بسیار طولانی آنه در طبیعت (حدود ۳۰۰ سال) ، باعث گردیده تا مسئله بازیافت این بطری ها، بخصوص در سال های اخیر توجه همگان را به خود جلب نماید.

راه ها و روش ها برای تولید پلی اتیلن ترفتالات (PET )

پلی استرها توسط واكنش دو عاملی اسیدها و الكل ها در حضور یك كاتالیست فلزی تولید می شوند. مرحله پلیمریزاسیون كلیدی به عنوان یك واكنش تغلیظ ، كه مولكولها واكنش داده و آب آزاد می شود ، شناخته شده است كه این توسط واكنش دوم پلیمریزاسیون كه در فاز جامد رخ می دهد دنبال می شود.
واسطه های كاربردی در تولید PET ، ترفتالیك اسید خالص و اتیلن گلیكول میباشند كه از مشتقات نفت خام هستند. در زمان حرارت دادن مواد با یكدیگر، اولین محصولی كه تولید می شود منومر است ( بیس هیدروكسی اتیل ترفتالات ) كه با پلیمرهای با وزن مولكولی پایین مخلوط شده ( الیگومر) سپس مخلوط واكنش داده و اتیلن گلایكول مازاد به صورت تقطیری خارج و PETتشكیل می شود.
PET در این مرحله به صورت یك مایع ویسكوز مذاب است كه با فشار خارج شده و توسط آب خنك شده و به فرم مواد بی شكل شیشه ای در می آید. گاهی PET بر مبنای دی متیل استر از فتالیك اسید نیز تولید میشود. PET با وزن مولكولی بالا توسط مرحله دوم پلیمریزاسیون به صورت جامد در دمای پایین تولید میشود. این روش باعث از بین رفتن تمام ناخالصی های فرار نظیر استالدهید ، گلیكول آزاد و آب میشود. در تهیه PET رسیدن به وزن مولكولی بالا برای ایجاد خصوصیات میكانیكی ، سختی و مقاومت خزشی ضروری است تا انعطاف كافی در برابر شكستن داشته باشد.
خالص سازی پلیمر تشكیل شده خیلی مشكل می باشد به همین دلیل مواد اولیه رمز دستیابی به كیفیت بالای پلیمر برای بسته بندی مواد غذایی است. اتیلن گلایكول به راحتی توسط تقطیر خلاء و اسید توسط تكرار بلورینگی از حلال خالص سازی می شود.چنین موادی با خلوص و وزن مولكولی بالا برای بسته بندی كاربردی مواد غذایی لازم اند.
كاتالیزورها در غلظت های خیلی كم به منظور توسعه واكنشها و تضمین كاربری اقتصادی استفاده می شوند. عمومی ترین كاتالیزور تری اكسید آنتیمونی است اما نمك های از تیتانیوم ، ژرمنیوم ، كبالت ، منگنز ، منیزیم و روی هم گاهی استفاده می شود که مقدار ناچیزی از آن در درون قالب پلیمر یا در خود زنجیره پلیمر باقی می ماند.
PET به عنوان یك پلیمر semi – crystalline طبقه بندی شده و زمانیكه حرارت داده می شود در دمای بالاتر از ۷۲C از حالت سخت شیشه ای به فرم الاستیكی تغیر پیدا می كند.زمانیكه زنجیره های مولكولی پلیمر كشیده شده و در یك راستا قرار می گیرند به فرم رشته ها و یا در دو جهت به شكل فیلم ها و ورقه ها در می آیند.
اگر مواد مذاب سریعا سرد شوند در حالیكه همچنان در حالت كشش نگه داشته شوند.زنجیره ها به صورت جهت دار منجمد شده و سالم باقی می مانند. قرار گرفتن در حالت كشش باعث بروز خصوصیت استحكام می شود.
اگر PETدر فرم كشیده شده در دمای ۷۲C نگه داشته شود و به آهستگی بلورینه شود مواد رو به مات شدن میل میكنند ،در نتیجه سختی بیشتر و انعطاف كمتر حاصل میشود.(بعدها آن به عنوان crystalline PET شناخته شد) این فرم قادر است دماهای بالاتر را تحمل كند ومی تواند در تولید سینی و ظروف با تحمل درجه حرارت ملایم گاز استفاده شود. این تكنیك heat setting می باشد كه اغلب خصوصیت مقاومت شستشو و چروك منسوجات پلی استر را بهبود می بخشند.
اصلاح ما بین هر یك از این فرم ها یك محدوده وسیع از محصولات متفاوت را تولید می كند كه تمام گونه ها از همان فرمول شیمیایی اصلی PET اند.

بررسی وضعیت سمی بودن پلی اتیلن ترفتالات ( PET )

PET به صورت بیولوژیكی خنثی است و اگر بلعیده و یا استنشاق شود خطرناك نمی باشد. در مطالعات تغذیه ای صورت گرفته بر روی حیوانات هیچ مدركی مبنی بر سمی بودن ماده مورد نظر یافت نشد. نتایج منفی از تستهای Ames ومطالعه بر روی DNA سنتزی (غیر قابل برنامه ریزی شده ) نشان داد كه PET سمیتی بر روی ژنها ندارد.
مطالعات مشابه بر روی منومرها و تركیبات واسطه PET نشان می دهد كه این مواد به صورت ضروری سمی نیستند و هیچ تهدیدی برای انسان در بر ندارد. یكی از مواد ویژه كه در سطح وسیع استفاده شده ، تری اكسید آنتیموان است كه باعث سرطان می شود. به هر حال مطالعات كامل بر روی تغذیه حیوانات نشان داد كه هیچگونه ریسكی ناشی از استفاده آنتیمونی در تولید PET وجود ندارد. مطالعه بر روی رژیم غذایی شامل ۲۰ g/Kg تری اكسید آنتیمونی تاثیرات سمی قابل شناسایی بر روی حیوانات نداشت و آزمایشات genotoxin اغلب منفی بود.
غدد درون ریز بدن انسان كه كنترل فرایندهای حیاتی انسان نظیر تولید مثل ، تنظیم متابولیسم و دیگر جنبه های توسعه قبل از تولد را به عهده دارد .مواد شیمیایی مصنوعی ساخت بشر ، در صورت جذب در بدن باعث از هم پاشیدن هورمون استروژن اختلال در چرخه غدد درون ریز ، اختلال در تولید مثل و كاهش در تعداد اسپرم میگردد هیچ مدركی مبنی بر فعالیت استروژنیك نداشته است.

کاربرد ها و خواص PET

امروزهPET عمدتاً از ترکیب اتیلن گلیکول با اسید ترفتالیک با کمک گرما و کاتالیزور بدست می آید که پلیمری خطی و مقاوم در برابر حلال ها است.خواص فیزیکی و شیمیایی ویژه، PETمانند استحکام مکانیکی بالا استحکام اتصالات ، شفافیت ، وزن سبک ، بی خطر بودن آن از نظر سمیت و نفوذ ناپذیری در برابرco 2 سبب شده است که به طور گسترده ای در ساخت فیلمهای عکاسی ، بطری های نوشیدنی ، و الیاف به کار رود . همچنین در تهیه الیاف پیوسته BCF و نخ صنعتی و Staple ، POY منسوجات و پوشاک کاربرد دارد .
به علت اثر نداشتن PET در مزه و پایداری در برابر گرما امروزه به عنوان بسته بندی مواد غذایی نیز استفاده می شود

نکات مثبت و منفی و مزایا و معایب استفاده از پت

مزیت و نکته مثبت استفاده از بطری های PET این است که درب آن به راحتی بازو بسته می شود و سبک و ارزان قیمت می باشند.PET به طور ذاتی ویژگی های پلاستیک های زیست تخریب را دارد و در مدت دو سال در زیر خاک بیش از ۳۰ در صد آن تخریب می گردد که بازیافت PET و تبدیل آن به محصولات قابل مصرف راه حل مناسب تری است . با توجه به این که مقدار وزنی کمتری از کل ضایعات شهر را تشکیل می دهند ولی به علت چگالی کم ، حجم بالایی حدود ۳۰ درصد کل ضایعات را در بر دارند.

علت اهمیت ظروف پت چیست؟

امروزدرزندگی خود از ظروف پلاستیکی استفاده های زیادی می کنیم ، ظروف پت نوعی از ظروف پلاستیکی است و معمولا برای بسته بندی مایعات مانند عرقیات و نوشابه ، آب معدنی ، کره بادام زمینی ، سس سالاد و روغن ، مواد آرایشی و پاک کننده های خانگی استفاده می شود. این ظروف پس از بازیافت در موارد دیگری دوباره مورد استفاده قرار می گیرند
تولیدکنندگان و کارخانه داران از پلاستیک پت به دلیل استحکام ، ثبات حرارتی و شفافیت برای بسته بندی محصولات استفاده می کنند.
متقاضیان ظروف پت را انتخاب و استفاده می کنند زیرا از لحاظ قیمت ارزان ، سبک ، قابل بازسازی ، مقاوم در برابر خرد شدن و قابل بازیافت است. پلی اتیلن ترفتالات بازیافت شده می تواند برای تولید بسیاری از محصولات جدید از جمله الیاف فرش، پلی استر پارچه ای برای تی شرت ، کفش ، چمدان و موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

پلاستیک پت چیست؟

پلاستیک پاک همان پلاستیک پت مخفف پلی اتیلن ترفتالات است. استفاده رایج از بطری پت در بطری آب و سایر بطری های نوشیدنی است. به عنوان یک ماده خام، پلاستیک های پت، محصولی بر پابه نفت است که به عنوان پلاستیکی مطمئن، سبک، منعطف و صد درصد قابل بازیافت در جهان شناخته میشود. در حقیقت بطری پت بیشترین درصد پلاستیک های بازیافتی جهان را تشکیل میدهند که همچنان میزان آن رو به افزایش است. ساختار پلاستیک پت یک نوع پلیمر است که از دو نوع مونومر اتیلن گلیکول اصلاح شده و ترفتالات اسید خالص تولید شده است.

نحوه بازیافت پلاستیک پت چگونه است؟

ابتدا جمع آوری بطری پت، این بطری ها به ذرات ریزتری تبدیل میشوند. خلوص این ذرات در ارزش پلاستیک بازیافتی اهمیت به سزایی دارد. پس از این فرآیند از تکنیک های جداسازی ذرات استفاده میشوند. این تکنیک ها شامل شست و شو و دسته بندی توسط جریان هوا هستند. به علاوه از حمام های آبی نیز برای طبقه بندی استفاده میشود که در آن ذرات یا شناور میمانند و یا به زیر آب میروند. این روش برای جداسازی مواد متفرقه از پلاستیک نیز کاربرد دارد.
در پایان این بخش، شست و شو یا روش های گرمایشی برای از بین بردن آلودگی ها انجام میشود. پس از تکمیل این فرایند، ذرات به خوبی آب کشی میشوند تا باقیمانده آلاینده ها و یا ترکیبات پاک کننده از بین بروند. سپس پت بازیافتی به خوبی خشک شده و برای مرحله بعدی بازیافت آماده میشود. پلاستیک های حاصل از بخش قبل در دمای مناسب ذوب میشوند تا بتوان ذراتی که قابل ذوب نیستند را از آنها جدا کرد و به خلوص بالاتری از پلاستیک پت رسید.

نحوه تشخیص بطری پت چگونه است؟

کافی است در زیر بطری به دنبال عدد 1 بگردید. بطریهایی که عدد یک که با سه فلش احاطه شده، بر روی آنها حک شده از نوع بطری پت هستند.
کاربردها ومدل های استفاده از پلاستیک پت درکجاست؟
دو نوع بازیافتی و استفاده نشده پلاستیک پت، تقریبا در تمام بخش های بسته بندی و صنعت کاربرد دارند. برای نمونه این پلاستیک در بطری های آب معدنی، بسته بندی و بطری های پلی اتیلن یک لیتری سم و کود و اسباب بازی ها استفاده میشوند. در صنایع پارچه به لغت “پلی استر” برمیخورید، به احتمال زیاد منظور پلی اتیلن یا پت بوده است، زیرا پلاستیک پت در زمینه فرشبافی، تولید کیسه خواب و تولید پوشاک نیز استفاده میشود. با توجه به استفاده جهانی از پلاستیک پت در زمینه های مختلف، این پلاستیک از ارزش بالایی برخوردار است و حتما باید بازیافت شود.
تولیدکنندگان از بطری های پلی اتیلن استفاده میکنند.
تولیدکنندگان از بطری های پت و سایر شکل های پلاستیک پت برای بسته بندی استفاده میکنند زیرا پلاستیک پت در برابر حرارت پایداری بالایی دارد، شفاف است و قدرت بالایی نیز دارد.
مصرف کنندگان بطری پلی اتیلن را ترجیح میدهند
این بطری ها ارزان قیمت تر و دارای قدرت تحمل بالا، مقاوم در برابر ضربه و قابل بازیافتند.
ظروفیران چه نوع بطری های پتی تولید میکند
شرکت ظروفیران قادر به تولید انواع بطری های پلاستیکی از نوع پت در سایزها و کاربردهای مختلف است. از جمله بطریهای تولید شده این شرکت میتوان به بطری پت، بطری پلی اتیلن یک لیتری سم و کود و بطری 5 لیتری پلی اتیلن اشاره کرد.
بطری پت در صنعت آب معدنی محبوب است
بطری پت بهداشتی، قوی، مقاوم در برابر میکرو ارگانیسم های آلاینده بوده و همچنین با غذا و نوشیدنی واکنش نمیدهد و از نظر بیولوژیکی نیز تخریب نمیشود.
امنیت بطری پت در مقابل واکنش با غذا و آب از جانب مقامات بهداشتی جهانی مورد تایید قرار گرفته شده است، همچنین برخلاف شیشه بسیار سبک و قابل حمل بوده و نمیشکند.

بطری پلی اتیلنی که در ماشین یا مجاورهوای گرم و یا ماکروفر قرار گرفته میتواند دی اکسین آزاد کند؟

خیر.
بطری پت نه تنها دیوکسین آزاد نمیکند بلکه در تولید پت نیز هیچگونه دیوکسینی آزاد نمیشود.
دیوکسین گروهی از ترکیبات را شامل میشود که گاهی با احتراق در دمای بالا (بیش از 750 درجه فارنهایت) و یا فرآیندهای صنعتی که در آن ها کلرین موجود است، تشکیا میشوند. با توجه به اینکه در فرآیند تولید بطری پت کلورین تولید نمیشود، این فرآیند دیوکسین تولید نمیکند. در نتیجه بطری پت نه تنها در برابر شست و شو و استفاده مجدد مقاوم است بلکه مجاورت بطری پت در برابر گرمای ماکروفر و نور خورشید نیز مشکلی ایجاد نمیکند.
به طور کلی بطری پت میتواند در دمای بین 120 درجه سانتی گراد تا حدود 115 درجه سلسیوس استفاده شود..

ماندگاری بطری پت چقدر است؟

بطری پت استفاده شده در شیشه های آب معدنی اکثرا از نوع استفاده نشده هستند. این بطری ها را میتوان طبق استانداردها و فرآیندهای خاصی بازیافت کرد و در کاربردهای دیگر مانند بطری سم و کود استفاده نمود.
به طور خلاصه بطری پت نوع سالم تری از تولید و استفاده از بطری های پلاستیکی است و به همین جهت، ما در لیمپو پک بطری های یک و نیم – 1/5 لیتری و 5 لیتری و سایر سایزها و در کاربردهای مختلف بطری پت را تولید میکنیم.
برای اطلاعات بیشتر در مورد قیمت بطری پت و نحوه فروش بطری پت با ما تماس بگیرید.

مقالات مربوط به نحوه تولید بطری پت را در اینجا بخوانید.

چرا تولید کنندگان و شرکت ها به جای ظروف شیشه ای از پت استفاده می کنند؟

ظروف پت اولا بهداشتی ، قوی ، مقاوم در برابر حمله میکروارگانیسم ها است ، با غذاها یا نوشیدنی ها واکنش نشان نمی دهد و از نظر بیولوژیکی تخریب نمی شود و دوما مقامات بهداشتی در سراسر جهان ایمنی آن را برای استفاده از غذا و نوشیدنی به رسمیت می شناسند. برخلاف شیشه پت بسیارسبک وزن است و حمل و نقل آن ساده است و شکسته نمی شود که باعث آسیب باشد وبه همین دلیل برای بسته بندی بسیاری ازغذاها و نوشیدنی ها ترجیح داده می شود.

مزایای ظروف پت

ظروف پت به دلیل نکات مثبت زیادی که دارد هم برای تولیدکنندگان و هم برای مصرف کنندگان شرایط خوبی فراهم می کنند ، گزینه عالی برای بسته بندی مواد غذایی هستند.بیشتر نوشیدنی های (نوشابه های گازدار ، نوشیدنی های قابل رقیق ، آب میوه و آب معدنی )امروز دربطری های پلاستیکی پت بسته بندی شده اند ، بقیه به طورعمده در بطری های شیشه ای ، قوطی های فلزی عرضه می شوند. با توجه به مزایای استفاده از پلاستیک پت ، بسیاری از باورهای غلط و اشتباهات در مورد این ظروف وجود دارد.

تعدادی ازمزایای این ظروف را می شماریم:

 1. وزن سبک که برای تولید به صرفه است و برای حمل و نقل به انرژی کمتری احتیاج دارید.
 2. ایمنی ظروف در صورت شکسته شدن یا خراب شدن ، خرد نمی شوند و خطری ایجاد نمی کنند.
 3. راحتی درجابه جایی از آنجا که ایمن و سبک وزن هستند ، برای مصرف همزمان نیز مناسب هستند.
 4. بسته بندی و مهر و موم شده مجدد مناسب برای بسته های چند سرویسی است.
 5. قابل بازیافت بودن محصول تا پت بتواند بارها و بارها مورد استفاده قرار گیرد.
 6. پایداربودن در محصول و تعداد بیشتری بطری پلاستیکی پت از پت بازیافتی ساخته می شود.
 7. متمایزبودن و تفاوت در تولید که می تواند به اشکال مختلفی ساخته شود و مارک های تجاری را قادر می سازد تا از آنها برای ایجاد هویت و تبلیغ نوشیدنی استفاده کنند.
 8. انعطاف پذیرو خمش بالا که تولیدکنندگان می توانند از شکل یا اندازه بطری را به شکل دیگری تغییر دهند ، به این معنی که سطح بالایی از کارایی است.
  ظروف پت بازیافت می شود.
 9. ظروف پت را می توانیم کاملا بازیافت کنیم و با این وجود در ایران تنها بخش کمی از مواد پت بازیافت می شود. بطری ها و ظروف پت معمولاً ذوب شده و به الیاف فیبرفیل یا فرش تبدیل می شوند. هنگامی که در یک حالت خالص مناسب جمع آوری می شود ، پت می تواند در مصارف اصلی خودش بازیافت شود.

ویژگی های ظروف پت

ظروف پت دارای شفافیت و بدون رگه هستند و مقاومت بالایی در برابر خراش زیاد و خرد شدن دارند. پلاستیک پت (پلی اتیلن ترفتالات ) به دلیل سبک و نیمه سخت بودن ، اغلب برای ظرف های غذا و نوشیدنی استفاده می شود. یک بطری پت شفاف محصول شما را به طور برجسته نشان می دهد ، و باعث می شود مواد پت برای شیشه های ادویه ، بطری های ویتامین ، بطری های انرژی زا ، بطری های آب معدنی و غیره مناسب باشد و این ظروف بیشتر در رنگ های کهربا ، آبی ، سیاه وجود دارند اما از تنوع رنگی هم برخوردارند وهمچنین از مواد در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت می کنند.

از ظروف پت در چه موارد دیگری استفاده می شود؟

بجز استفاده در بطری های نوشیدنی ، سس سالاد ، بطری های انواع روغن ها و بسته بندی مواد بهداشتی و آرایشی و بطری شوینده ها ، از ظروف پت پس از بازیافت ، برای لباس های عایق بندی شده و مبلمان و بالش هایی که از الیاف پر می شوند مورد استفاده قرار می گیرد . اگر در رشته های بسیار ریز ساخته شود ، در ابریشم مصنوعی و در رشته های قطر بزرگ در فرش ها استفاده می شود.
نخ های تایر اتومبیل ، تسمه های نقاله و تسمه های محرک ، تقویت کننده برای شیلنگ های آتش نشانی و شیلنگ های باغ ، کمربند ایمنی ، پارچه های غیر بافته شده برای تثبیت خندق های زهکشی ، آبریزها و از جمله کاربردهای صنعتی پت هستند. پت مهمترین الیاف مصنوعی در وزن تولید شده است و ارزش بالایی دارد. پت هایی با وزن مولکولی کمی بالاتر ، به پلاستیکی با مقاومت بالا تبدیل می شوند در این فرم ، پت به طور گسترده ای در بطری های نوشابه گازدار و در ظرف هایی برای مواد غذایی که در دماهای پایین است ، مورد استفاده قرار می گیرد . پایین بودن دمای این ظروف ، مانع استفاده از آن به عنوان ظرف غذاهای گرم می شود.

اگر ظروف پت درمعرض گرما قرار گرفته باشند می توانند دی اکسین آزاد کند؟

پت نه حاوی دی اکسین است و نمی تواند دی اکسین تولید کند و هیچ دی اکسینی در ساخت پت ایجاد نمی شود. دی اکسین ها گروهی از ترکیبات هستند که بعضی اوقات در اثر احتراق در دمای بالا (بیش از 750 درجه) و انواع خاصی از فرآیندهای صنعتی شامل کلر تشکیل می شوند. دی اکسین ها بدون وجود کلر ایجاد نمی شوند و پت حاوی کلر نیست. در نتیجه ، وقتی ظروف پت گرم شوند یا در مایکروویو یا در معرض نور خورشید قرار بگیرند ، دی اکسین تولید نمی کنند .
درنهایت استفاده از پلاستیک پت یک روش سالم برای حفظ و ذخیره مواد غذایی و مایعات است و مصرف کنندگان باید توجه داشته باشند که در صورت نگهداری یک ماده غذایی یا نوشیدنی در شرایط مناسب برای رشد باکتری ها ، می توانند در هر ماده بسته بندی باکتری ها رشد کنند، بنابراین ، بهتر است هر ظرفی را با آب گرم و صابون تمیز کرده و قبل از استفاده مجدد کاملاً خشک کنید.

تفاوت های پت و پلی اتیلن

تفاوت پت و پلی اتیلن با درک تعریف هر یک از این دو نام و هم چنین شناخت کارایی و کاربرد آن، امکان پذیر می گردد.
منظور از پت چیست؟
پت، پلیمری که در تولید انواع بطری به شکل گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. از قابلیت های مهم پت، بازیافت پذیری است. در سال های اخیر با توجه به ابعاد گسترده مصرف بطری پت، روش بازیافت با استفاده از حلال پت بهترین گزینه محسوب می گردد. پت ماده ای پلیمری است که در مقایسه با هر یک از مواد مشابه خود، در ترکیب کنار مواد غذایی، شیمیایی و اسیدی واکنشی از خود نشان نمی دهد. پت در برابر خرد شدگی و هم چنین پوسیدگی، مقاومت قابل توجهی دارد.
پت در صنایع متعددی از جمله نساجی به عنوان یک ترکیب فوق العاده موثر و کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مواردی که برای استفاده از پت در صنعت نساجی می توان به آن اشاره نمود، جلوگیری از آّب رفت پارچه در ترکیب با مواد اولیه ای هم چون پنبه است. نساجی، صنعت پوشاک و تولید مواد غذایی، اصلی ترین گروه های مصرف پت می باشند.

بطری های پت به همراه ناخالصی های موجود از جمله درب، برچسب بطری و … در راکتور و ترکیب به همراه حلال شیمیایی، مراحل حل شدن را طی می نماید.
از مزایا مهم پت، مقاومت در برابر رطوبت است. پت به فراوانی تولید و یافت می شود و فرآیند آسان بازیافت پذیری پت ان را به یکی از اصلی ترین مواد در صنایع تبدیل کرده است.

ورق پلی اتیلن ترفتالات

کاربرد ورق پلی اتیلن ترفتالات در صنایع بطری سازی بیش از سایر صنایع احساس می گردد. اما در بسیاری از کشورهای پیشرفته، ورق پلی اتیلن ترفتالات در تولید انواع رزین بطری، الیاف پلی استر و … مورد استفاده قرار می گیرد.
تنوع کاربرد این پلیمر با در نظر گرفتن نوع جهت گیری تولید آن، تعیین می گردد. وزن پلیمر پت سبک بوده و قیمت ارزان آن به عنوان ویژگی اصلی برای استفاده در صنایع به شمار می آید. یکی از نکات مهمی که در تعیین هر یک از خواص مکانیکی پلیمر پت، مورد توجه قرار می گیرد، نظم ساختاری این پلیمر می باشد.
نظم ساختاری پلیمر پت، یکی از مهم ترین پارامتر ها برای افزایش میزان کریستالی شدن این ماده است. پلی اتیلن در مقایسه با پت، تفاوت های مشخصی نیز دارد. یکی از انواع تفاوت پت و پلی اتیلن را می توان در حساسیت پلی اتیلن در مقایسه با پت خلاصه کرد. پلی اتیلن ترفتالات به عنوان ماده ای حساس در برابر برخی ترکیبات شیمیایی شناخته می شود. امکان تغییر ترکیب و تجزیه پذیری پلی اتیلن برخلاف پت، بسیار بالا است. در نتیجه نمی توان از این ماده برای تولید برخی بطری های حاوی نوشیدنی اسیدی، استفاده نمود. پلی اتیلن ترفتالات از اصلی ترین مواد کاربردی در صنعت پلاستیک سازی می باشد.
بازیافت پذیری پت که شیوه رایجی برای استفاده از این ماده محسوب می گردد، با ذوب بطری های پلاستیکی انجام می شود. علاوه بر سوزاندن بطری، اجرای روش های شیمیایی و ذوب بطری، به عنوان راهکار هایی ساده و کم هزینه شناخته می شوند. از جمله ابهاماتی که در خصوص پت، به چشم می خورد، احتمال سمّی بودن این ماده است.

پلی اتیلن ترفتلات چیست؟

پلی اتیلن ترفتلات یکی از انواع پلیمر است که برای مواردی مانند تولید الیاف پلی استر، رزین بطری و پلی استر های مهندسی استفاده می شوند. درصد استفاده از این ماده با توجه به کارکرد محصول مورد نظر متفاوت است. به طور مثال در تولید الیاف پلی استر ۷۰ درصد، رزین بطری ۲۲ درصد، رزین های پلی استر مهندسی ۲ درصد و فیلم ۶ درصد از این ماده به کار گرفته می شود. این پلی اتیلن به دلیل مقاومت در برابر شکستگی و نفوذ حرارت و گاز، قیمت مناسب و سبک بودن بسیار قابل توجه قرار گرفت و به سرعت بطری های شیشه ای جای خود را به این نوع جدید دادند.
با این حال با گذشت زمان و ثابت شدن تاثیر بسیار مخرب این ماده در ساخت بطری به دلیل بازیافت نشدن مواد این چنینی، نگاه بسیاری به آن در صنعت بطری عوض شد. برای بازیافت این محصولات گاه آن ها را در زیر زمین دفن می کنند و ۳۰۰ سال زمان می برد تا بازیافت شوند و این مدت زیادی برای یک ماده ی دور ریخته شده است.

پلی اتیلن چیست؟

پلی‌اتن‌ها یا پلی‌اتیلن‌ها گروهی از ماده هستند که از پلیمریزاسیون گاز اتیلن به دست می آیند. در واقع پلی اتیلن یکی از ماده های گرمانرم است وقتی به نقطه ذوب برسد به شکل مایع در می آید و زمانی که به نقطه ی انجماد نزدیک شود جامد خواهد شد. پلی اتیلن از ترکیب نفت خام و گاز های طبیعی ساخته می شود. پلی اتیلن ساختار بسیار ساده ای دارد و راحت تر از تمام پلیمر های تجاری است و می توان بدون مشکل زیادی از آن در صنعت های مختلف استفاده کرد معمولا از آن ها در ساخت ترکیب های پلاستیک استفاده می شود و کمتر پیش می آید که بصورت خالص کاربردی داشته باشند.
پلیمرهایی که وزن مولکولی شان متوسط است قابل تلفیق با پارافین هستند و پلیمر هایی با وزن مولکول بالا مثلا بالاتر از ۶۰۰۰ بیشترین توجه را در صنعت به خود جلب می نمایند. در واقع پلی اتیلن این خاصیت را دارد و یک مولکول آن زنجیر طویلی از چندین اتم کربن را شامل می شود که به هر یک از این اتم ها دو اکسیژن وصل شده است.

پلی اتیلن ترفتلات چگونه تولید می شود؟

برای تولید اتیلن از چهار روش عمده استفاده می شود که هریک از آن ها نتیجه ای خاص خواهد داشت. در این جا به دو روش معمول آن اشاره می کنیم. در برخی فرایند ها مواد در فشار بالا یعنی در دماهای ۱۰۰۰ یا ۳۰۰۰ انجام می شود. یکی از راه ها پلیمریزاسیون است.
پلیمریزاسیون
برای شروع عملکرد از پراکسید ها، کمی اکسیژن و ترکیب آزو کمک گرفته می شود. این روند بصورت رادیکالی خواهد بود و شرایط را به دقت بررسی می کنند تا نتایج با بار علمی و اطمینان بالا ثبت شوند. بروز هر واکنش فرعی باعث تولید متان، گرافیت و یا هیدروژن می شود و اگر بخواهید پلیمری با جرم مولکولی بالاتر داشته باشید باید تغییراتی در این واکنش ایجاد کنید
فرآیند زیگلر- ناتا
این روش اولین بار به دست زیگلر ، محقق آلمانی در سال کشف شد و مدت ها بعد در ایتالیا گسترش پیدا کرد. این یک دستاورد بزرگ علمی به شمار می رود که به نام کاشف خود به ثبت رسیده و در تولید اتیلن در صنعت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.این فرآیند با توجه به واکنش های کوردیناسیون و همچنین به کارگیری کاتالیزورهایی مانند هالیدهای تیتان و ترکیبات آلومینیومی پلی اتیلن تولید می شود.
به طور کلی این ماده در فرآیندی از نتیجه ی حاصل از واکنش شیمیایی اسیدها و الکل ها با ترکیبی از یک کاتالیست فلزی بوجود می آیند. مرحله پلیمریزاسیون این مواد را غلیظ می کند که باعث واکنش مولکول ها و در نتیجه آزاد شدن آب می شود.در مرحله ی بعد پلیمریزاسیون این مواد به حالت جامد در می آیند. در این فرایند از مشتقات نفت خام به عنوان واسطه برای واکنش ها استفاده می کنند. ترفتالیک اسید و اتیلن گلیکول از این مشتقات هستند. پس از تمامی این مراحل و ادغام دوباره ی آن با مواد جدید، ماده ای به نام منومر تولید می شود که وزن مولکولی پایینی دارد. این ماده بیس اتیلن ترنتلات است.

 

 

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.