پریفرم رنگی چیست؟

پریفرم رنگی چیست؟

پریفرم هایی که برای تولید بطری‌ها استفاده می‌شوند دارای انواع متفاوتی می‌باشند. هر کدام از این پریفرم ها خواص خاصی دارند که برای کاری مفید هستند. پریفرم رنگی یکی از این پلاستیک‌ها می‌باشد. تولید پلاستیک‌های شیشه‌های آب معدنی تنها با استفاده از نفت صورت می‌گیرد. اما نفت زمانی می‌تواند تبدیل به یک محصول کاربردی شود که تحت فرآیند خاصی قرار گیرد. پریفرم‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. این فرآیند برای تولید هر نوع بطری پلاستیکی متفاوت می‌باشد.
اما پنج نوع پلاستیک هستند که در این فرآیند‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند:
پلی وینیل کلرید (PVC)
پلی اتیلن (PE)
پلی پروپیلن (PP)
پلی کربنات (PC)
پلی اتیلن ترفتالات (PET)

درباره ماده پریفرم رنگی و خرید اینترنتی پریفرم رنگی از ظروفیران

برای اینکه بدانید پریفرم رنگی چیست؟ ؛ ابتدا باید با نوع ساده آن به خوبی آشنا باشید. از این رو فرآیند تولید این ماده را با یکدیگر برسی می‌کنیم. در فرآیند تولید بطری پلاستیکی از چهار نوع پلاستیک که در بالا اشاره کردیم؛ لازم است فرآیند اسکتروژن مذاب صورت گیرد. پس از آن نوبت به باد کردن پلیمر در قالب می‌شود و انتخاب قالب نیز خود مبحثی طولانی و کاربردی است که در مقالات بعدی به آن می‌پردازیم. باد کردن پلاستیک در قالب نیز کاری ساده است. البته زمانی که یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که بطری‌هایدارند؛ عدم استحکام لازم است.
با این تعاریف می‌توان گفت برای ارائه استحکام کافی به بطری لازم است از پریفرم سنگین استفاده کنیم. با توجه به توصیفات بالا می‌توان گفت فرآیند تولید این بطری‌ها شامل دو مرحله صورت می‌گیرد. ابتدا نوبت پریفرم است که توسط تزریق مذاب در قالب ادامه می‌یابد. پس از آن است که فرآیند قالب گیری و دمیده شدن در بطری‌های انجام می شود.

 

نحوه آماده سازی پریفرم رنگی برای تولید بطری‌های پت

اولین مرحله آماده کردن پریفرم‌ها برای شروع، رطوبت زدایی مناسب است. در این مرحله حدود ۶ تا ۸ ساعت رطوبت گیری پیوسته صورت می‌دهند. در این مرحله دما ۱۷۰ درجه سانتی گراد در نقطه شبنم -۴۰ درجه سانتی گراد می‌باشد. در مرحله بعدی باز هم باید از رطوبت ماده اولیه کم کرد. از این رو رطوبت آن را به چیزی کمتر از ۵۰ می‌رسانند. این میزان رطوبتی است که برای انتقال به سیلندر تزریق لازم است. پس از گازگیری مواد پت و حرکت در ماردون دستگاه تزریق ، مواد پت مذاب شده و درون قالب تزریق می شود.

خرید پریفرم رنگی برای تولید بطری پت چگونه است؟

اما عملیات بعدی که باید در تولید بطری‌های پت صورت گیرد؛ عملیات قالب گیری پریفرم رنگی است. این عملیات از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که کیفیت بطری‌ها و استحکام آن‌ها در این مرحله به اوج می‌رسد. در این مرحله از ماشین‌هایی استفاده می‌شود که مخصوص تولید این نوع پلاستیک‌ها می‌باشند. این ماشین‌ها از ماردون‌های مخصوصی به منظور عمل آوردن و کاهش تنش‌های پس ماند استفاده می‌کنند. پس از آن مواد لازم تولید پریفرم رنگی شما به طور کامل و یکنواخت ذوب می‌شوند. توجه داشته باشید که طی این مرحله نباید از گرانول‌های ذوب نشده استفاده شود. همچنین شکستن هر گونه زنجیره پلیمری می‌تواند باعث کاهش کیفیت محصول نهایی شود.
در مرحله بعدی تمام مواد به محوطه‌‌ای انتقال داده می‌شود که به طور کامل با هوای فیلتر شده محصور می‌شود. به این محوطه، محوطه قالبگیری دمشی گفته می‌شود. از سوی دیگر این محوطه فاقد هر گونه رطوبت و دارای تهویه مطبوع می‌باشد
در این مرحله است که قالب گیری صورت می‌گیرد. قالب گیری درست می‌تواند بطری‌های زیبا و مستحکم‌تری به شما هدیه کند. همچنین قالب گیری باید در مکانی بدون رطوبت صورت گیرد.
در آخرین مرحله به سراغ خنک کاری‌های لازم می‌رویم. در چنین صنایعی همیشه آخرین مرحله خنک کاری است. با استفاده از خنک کاری شوکی که به مواد وارد می‌کنیم که آن‌ها را محکم می‌کند. اصطلاحا پریفرم خنک می شود و از قالب خارج می شود.

برای مشاهده مقالات کامل پریفرم اینجا کلیک کنید.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.