روش های بازیافت پت

روش های بازیافت پت

در این مطلب قصد داریم تا درباره روش های بازیافت پت صحبت کنیم. اما قبل از آن باید بگوییم که پت یا PET به عنوان پلاستیک پاک شناخته می شود. پت از دسته مواد پلیمر های ترموپلاستیک می باشد و جز خانواده پلی استر ها است که از آن برای تولید فیبر یا الیاف استفاده می شود. در واقع از این ماده می توان برای تولید پوشاک، ظرف و مخرن مایعات استفاده کرد. بیشترین استفاده از پت در ظرف و بطری می باشد که بطری پت در بطری آب و سایر نوشیدنی ها کاربرد دارد. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با این پلاستیک پاک و روش های بازیافت آن آشنا شوید.

درباره بازیافت پت

بعد از استفاده از ظرف های پلاستیکی، قوطی نوشابه و آبمعدنی؛ دور انداخته می شود. برای بازیافت باید از مواد دیگر به مانند چوب و آهن و دیگر پلاستیک ها جدا شود و بعد از آن با استفاده از ماشین آلات و روش های مختلفی بازیافت می شود. جالب است که بدانید به این مواد بازیافتی پت هات واش می گویند.

بازیافت پت در ایران به چه صورت است؟

در واقع این عمل در ایران جز صنعت های نوپا می باشد و به تازگی شکل گرفته است اما شرکت های زیادی به این صنعت روی آورده اند و همچنین شرکت های زیادی هم در زمینه تولید بطری های پت فعالیت دارند. یکی از برترین های آن شرکت پارس پت می باشد که در زمینه تولید بطری و ظروف پت جز برترین ها می باشد. این نکته جالب است که بدانید با بازیافت بطری پت این قابلیت را دارند دوباره به بطری با همان ویژگی قبلی برگردند.

بازیافت مکانیکی پت چگونه است؟

یکی از روش های بازیافت پت می باشد که در واقع این روش به نوعی مرحله آماده سازی برای بازیافت های فیزیکی و شیمیایی است. بطری پت دارای چندین نوع ماده می باشد. آلومینیوم، کاغذ، فیلم پلاستیکی و چسب قبل از بازیافت باید از بطری پت جدا گردد به این دلیل که آلاینده ها یکی از مهم ترین عامل های نزول خواص فیزیکی و شیمیایی پت بازیافتی در حین فرآیند می باشند.

فرآیند بازیافت مکانیکی پت چیست؟

در روش اول، بطری های تکه تکه شده به قسمتی که بطری ها به قطعات کوچک خرد می شوند منتقل می گردد. براده ها در حجم و سرعت بالا به پت، آلومینیوم، کاغذ و باقی مانده به صورت چسب جدا می شود.
روش دوم کل بطری ها در فرم اولیه به واحد فرآیند منتقل می گردد و در آن قسمت برچسب و کاپ پایه طی فرآیند مکانیکی جدا می شود و بخش پت از بطری ها به صورت جداگانه شکسته و خرد می شود. در روش اول هزینه کمتری مصرف می شود اما روش دوم با دقت و نظارت بیشتری انجام می شود و باعث می گردد که پت خالص تری به دست آید.

بازیافت فیزیکی مواد پت

بعد از به پایان رسیدن بازیافت مکانیکی، گرانول های پلی اتیلن ترفتالات بازیافت شده به تنهایی یا به صورت ترکیبی با خالص اولیه و یا آلیاژی از پلیمر های دیگر برای تولید قطعاتی که خواص و کیفیت بالایی ندارند مورد استفاده قرار می گیرد. از معایب این روش، افت خواص محصول در طی هر سیکل از فرآیند می باشد که این مساله به دلیل کاهش جرم مولکولی رزین بازیافتی است که با گسستن زنجیره ها از طریق واکنش های هیدرولیز توسط آب یا ناخالصی اسیدی باقی مانده و یا تخریب در اثر گرما رخ می دهد. به همین دلیل روش بازیافت فیزیکی زیاد استفاده نمی شود.

بازیافت شیمیایی مواد پت

سومین روش بازیافت پت بازیافت شیمیایی می باشد. در این بازیافت بیشتر پلیمر هایی که از پلیمریزاسیون تراکمی به دست آمده اند و حساس به پاره شدن زنجیره پلیمری هستند بسیار مورد استفاده است. پلی آمید ها، پلی اورتان ها، پلی استر ها جز این گروه پلیمر ها می باشد.. از این روش برای از بین بردن ضایعات چرخه تولید پت استفاده می شود. در واقع گستردگی محصولات بدست آمده از این روش از دلایل بازیافت شیمیایی پلی اتیلن ترفتالات می باشد.
انواع بطری پت عبارتند از:
بطری پت کتابی
بطری پت دارویی
بطری پت استوانه ای
بطری پت مایع ظرف شویی
بطری پت ۵لیتری
بطری پت یک لیتری
بطری پت ادویه
بطری پت گلاب
ویژگی های پت
یکی از مزیت های آن این است که درب بطری به راحتی باز و بسته می شود و همچنین سبک است و از قیمت مناسبی برخوردار است. در واقع مشخصات پلاستیک های زیست تخریب را دارد و به مدت دو سال در زیر خاک بیش از سی درصد آن تخریب می گردد. بازیافت پت و تبدیل آن به محصولات قابل مصرف راه حل مناسب تری است.
نتیجه گیری
بطری پت جز بطری پر کاربرد می باشد و با بازیافت کردن آن علاوه بر کمک به محیط زیست در گسترش تولید آن هم کمک می شود. سه روش مهم و کاربردی بازیافت پت را مورد بررسی قرار دادیم. مجموعه ظروف ایران یکی از تولید کننده های برتر در زمینه بطری پت می باشد که برای اطلاع از لیست قیمت انواع بطری پت می توانیدبا مشاورین و کارشناسان ظروفیران در ارتباط باشید.

برای مشاهده مقالات کامل مربوط به بطری کلیک کنید.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.